Pages Navigation Menu

הזמנת אקווריום לפי מידה – פגישה עם הלקוח באתרו

מפתיע לגלות, אך לכל לקוח קיים אקווריום אחר בראש שאותו הוא מדמיין, לעיתים השאיפה קרובה מאוד למציאות, אבל לעיתים קיים פער בין מה שהלקוח רוצה ובין המוצר המוגמר שנסכים לספק.

הסיבה העיקרית להבדלים היא שילובים בלתי אפשריים בין סוגי בעלי חיים שלא יחיו יחדיו.
למשל: לקוח היה במצפה באילת וקיבץ לעצמו מגוון בעלי חיים ואלמוגים שהוא רוצה לגדל באקווריום, לפי זה הוא רוצה לעשות הזמנה לפי מידה לאקווריום המדובר. מה שהוא לא לקח בחשבון הוא שלא כל בעלי החיים יכולים לגור בשלום באותה כפיפה.
לרוב המגבלות הביולוגיות הן המגבלות היחידות שיכולות לעמוד בין הלקוח ובין האקווריום שהוא כל כך רוצה.
אצלנו לא קיימות מגבלות עיצוב, על ידי שימוש בעזרי פלסטיק ניטראליים אנו מרכיבים מבני ענק מסלעים שעומדים על אבן אחת או שתיים. התהליך הרבה יותר ארוך ומורכב מאשר סידור סלעים רגיל באקווריום שהוא בעיקרון גיבוב של סלעים זה על זה כמו שניתן לראות בחנויות בכל רחבי הארץ.
התוצר המוגמר הוא עיצוב שנראה לא אפשרי מבחינה פיסיקאלית, עשרות קילוגרמים של סלעים הנתמכים לכאורה רק בשתי אבנים קטנות בתחתית. למעשה, כל סלע נתמך מלפחות שני כיוונים וכל העיצוב יכול לענות להגדרה יציב כמו סלע!
בנוסף ליתרונות האסטטיים הבולטים, לבינוי לגובה יתרונות ביולוגיים ותפקודיים משמעותיים. בגלל אופי העבודה, נוצר מצב בו לפחות 75% מהחצץ נשאר גלוי לעין. פרט לעובדה שאנו מקבלים אקווריום נקי מבחינת קרקעית, ניתן לבצע פעולות תחזוקה נרחבות בחצץ כמו שאיבת רפש או טיפול בצנרת ולהגיע כמעט לכל שטח על הקרקעית. החלקים המעטים שבהם הגישה בלתי אפשרית יציבים במיוחד ולא אפשרי שהם יזוזו כך שפחות לכלוך מצטבר תחתם.

מתחילת הרעיון ועד לסוף הביצוע – איסוף הנתונים הרלוונטים

אנו מלווים את הלקוח בכל השלבים מרגע ההזמנה ועד לאיכלוס, שבסופו יוצב אקווריום מרהיב באתרו. החל בהחלטה על המיקום, דרך ההחלטה לגבי גודלו וצורתו, וכלה בקביעת מגוון בעלי החיים שיאכלסו אותו בעתיד.
כמו כן, אנו מספקים שירות מלא ללקוח גם מעבר לרכישת המערכת עצמה.
דגים, אלמוגים, מזון, תוספים, ציוד ועוד מוצרים רבים אחרים. כולם נמצאים במלאי באופן קבוע ואין צורך להזמינם מראש.
לפני שנתחיל במלאכת איסוף הנתונים, עלינו לדעת מה בדיוק הלקוח רוצה ולהבין איך הרעיון הכללי הופך למציאות.
לכל נתון יש השפעה על המראה של כל הפרוייקט בעתיד בעתיד. הבאנו כאן את הנתונים הרלוונטים ביותר:
• גודל האקווריום: אם אין מגבלת מקום ותקציב, ההמלצה היא כמה שיותר גדול ולא דווקא מהסיבה האסטטית, אלא מהסיבה הביולוגית. ככל שלמערכת אורגנית יש נפח כולל (שילוב נפח המים באקווריום ובמסנן) גדול יותר, כך היא תהייה יציבה יותר ופחות נתונה לשינויים שליליים. נפח מים גדול תורם רבות לכמות הטריטוריות האפשריות לדגים. חוק זה אינו משמעותי לכל סוגי הדגים, אך לדגי מים מלוחים ולציקלידים למשל, מאוד חשוב שתהייה טריטוריה ברורה. בהיעדר שטח מחייה מוגדר, יכולים להופיע אצל דגים דפוסי התנהגות שלא יימצאו באקווריום גדול יותר. תוקפנות, פחדנות, ויציאה מהלהקה המקורית. בנוסף, נפח מים גדול מאוד תורם ליציבות הכימית באקווריום מסיבות רבות. הדוגמא הפשוטה ביותר וללא ספק אחת מהחשובות היא ערך ההגבה – או כמו שרוב הלקוחות מכירים אותו בתור PH. ככל שנפח האקווריום גדול יותר, כך רמת הPH פחות תשתנה ותהיה יציבה יותר.
חשוב לציין: מאחר ולעיתים ישנן מגבלות מיקום באתר, הגדלת המערכת יכולה גם לבוא לידי ביטוי בהגדלת המסנן. מאחר והמים שבמסנן נחשבים לחלק בלתי נפרד מהנפח הכללי, הגדלת המסנן תגדיל באופן ישיר את כמות המים הכוללת באקווריום.
• סוג האוכלוסיה: אחרי שהתקבלה החלטה לגבי נפח האקווריום ומידותיו, יש לקבוע אילו דגים יאכלסו את האקווריום. כמובן שלא כל סוגי הדגים חיים בשלום זה עם זה, חלק מהדגים אוכלים צמחים אז הם לא אפשריים באקווריום צמחייה, התפריט של כמה קבוצות דגים כולל אלמוגים חיים, ולכן דגים אלו לא יכנסו לאקווריום ריף המכיל באופן טבעי אלמוגים.
דרך טובה לקבוע מה יהיה אופיו של האקווריום מבחינת בעלי חיים היא פשוט לבדוק עם הלקוח מה הדגים שהוא מאוד רוצה באקווריום, סביב דגים אלו נוכל לבנות אקווריום שלם שייתן להם סביבת גידול מצויינת מצד אחד, ויספק אקווריום מרשים מבחינת עיצוב ודקורציה מצד שני.
• תחזוקה שוטפת: אנו מציעים שירותי תחזוקה מלאים לאקווריום הכוללים ביקורים קבועים למטרות ניקיון, טיפול שגרתי ובדיקת תקינות מערכות.
חלק מהלקוחות ירצו לטפל בעצמם באקווריום והדבר מבורך. במקרים אלו אנו מעבירים הדרכה מפורטת בנוגע לאופן הטיפול במערכת, תדירות הטיפול ודרכי התחזוקה השוטפת.
מצד שני, רוב הלקוחות מעדיפים שנציג מטעמינו יגיע אחת לתקופה לבצע את עבודות התחזוקה.
תודות לתחזוקה שוטפת, הלקוח יכול להנות מ-100% אקווריום ללא כל טיפול או דאגה.
סקירת האתר והתייחסות למגבלות מיקום, תאורה ותשתית
עכשיו, כשבידינו הנתונים לגבי רצונותיו של הלקוח, אנו מתפנים לסקירת האתר בו יבנה האקווריום.
שלב זה חשוב מאוד מאחר וייתכן כי הרצונות של הלקוח מנוגדים למציאות בשטח.
במהלך הביקור, נלקחות בחשבון כל האפשרויות מבחינת מיקום והמגבלות בשטח תוך התייחסות לרצונותיו של הלקוח.
עד עכשיו, כל הבירורים יכלו להתבצע בשיחת טלפון או בפגישה עימו שלא באתר עצמו. מרגע זה, אנו חייבים ומחוייבים להגיע לאתר שבו יוקם האקווריום לעתיד ולהתרשם מהסביבה.
ישנן כמה שאלות שאנו צריכים לענות עליהן בטרם נעבור הלאה:
• תשתיות: שלושה גורמים חשובים לנו בתכנון מראש של האקווריום מבחינת קירבת התשתיות. הכלל הוא כמובן, כמה שיותר קרוב כך יותר טוב. אנו זקוקים לנקודת ניקוז, ברז מים ונקודות חשמל. ניתן להתגבר על ריחוק של נקודות הניקוז והמים מאחר וניתן להגיע לכל מקום עם צינור ארוך דיו. על נקודת חשמל קרובה לא כדי לוותר. אנחנו לא רוצים לראות כבלים מאריכים מסתובבים בבית בדרכם לאקווריום. ההמלצה היא להזמין חשמלאי במידה ואין נקודה קרובה על מנת שייצר אחת ואם הדבר ניתן, אז גם נקודת מים וניקוז למרות שאפשרויות אלו הן בגדר המלצה ואינן חובה לביצוע.
נפילת התאורה הטבעית: ככלל, אנו נשאף למקם את האקווריום במקום חשוך על מנת להנות מאפקט מוגבר של תאורת אקווריום מבחינה חזותית וגם בכדי להימנע מהיווצרות ירוקת מיותרת מבחינה ביולוגית. היות והזכוכית שהאקווריום בנוי ממנה מסננת קרינה בצורה חלקית, הקרינה שחודרת את הזכוכית יוצרת ירוקת שאנו לא רוצים באקווריום. ניתן למנוע ירוקת זו על ידי שימוש ביחידות חיטוי שונות, אך מובן לגמרי שאם יש אפשרות, עדיף להימנע מכך על ידי שינוי מיקום.
• חישוב תאורה בבית: לא מומלץ למקם את האקווריום עם חלון כרקע ולא עם טלוויזיה באותו הקיר. התאורה כרקע תפחית מיופיו של האקווריום, וטלוויזיה באותו הקיר עלולה ליצור חווית צפיה לא נעימה בטלוויזיה מאחר ותמיד יהיה משהו שזז ליד הטלוויזיה ולרוב יגנוב את ההצגה. מצד שני, אם ימוקם האקווריום ליד וויטרינה גדולה ומוארת יש להתחשב בהשתקפות שתיווצר. לא חייבים להתחיל לחשוב על מיקום אחר בשביל האקווריום, אך יש לקחת את האור המשתקף בחשבון.
• מיקום כללי בבית: אם הדבר מתאפשר, מאוד כדאי למקם את האקווריום במקום שיראו אותו מכמה פינות בבית. למשל: כמחיצה בין סלון למטבח, כחיץ בין הסלון לאיזור המגורים, או על אחד מקירות הסלון. מיקום מצויין לאקווריום הוא במרכז הבית כמובן – בכל בית ישנו מקום הממוקם במרכז מבחינת קווי ראיה של חלקי הבית. לרוב יהיה זה האיזור של המטבח-סלון או האיזור לפני איזור המגורים של חדרי השינה. כמובן שאין חובה למקם את האקווריום במקומות אלו, אבל חשיבה מקדימה בטרם המיקום יכולה למנוע חרטות אפשריות בעתיד.

קביעת המידות הסופיות של האקווריום וציוד התמיכה ההיקפי

לפני השלב האחרון בתהליך, אנו צריכים להסכים על מידות חיצוניות של האקווריום שנובעות מרצון הלקוח והאילוצים בשטח. אנו מסבים את תשומת הלב של המעורבים בדבר למימדי ציוד התמיכה ולעורקי ההזנה של המיכל. כלומר, לא תמיד נוכל או נרצה למקם את מערכות התמיכה בדיוק בחלל הנמצא מתחת לאקווריום. לעיתים יהיו צורך להתקין את מערכות התמיכה הביולוגיות מחוץ לחדר בו נמצא המיכל המרכזי עצמו, אך ננסה לעבוד תוך שאיפה להציב את הציוד כמה שיותר קרוב למיצג הראשי. למשל, אם האקווריום מוצב כנגד קיר חיצוני בקומת הקרקע ניתן למקם את מערכות התמיכה מחוץ לבית בצמוד לאותו הקיר. יש באפשרותינו גם להציב את ציוד התמיכה כמה קומות מעל או מתחת למיכל הראשי – הכל כדי שיהיה די מקום לכל מערכת התמיכה ומלאכת התחוקה תהיה קלה לגישה וללא מגבלות פיסיות.
לאחר שנלקחו בחשבון כל המגבלות החיצוניות הסביבתיות, עלינו לחשב מהי "הדופן המתה" של המיכל. ישנם אקווריומים המספקים מיצג של 360 מעלות. למרות שהדבר אפשרי לחלוטין, לרוב אנו ממליצים על דופן מתה כדי להגיע לאפשרויות תפקוד מכאניות טובות יותר. הדופן המתה היא אחת מדפנות האקווריום שאינה משמשת כחזית צפייה ומבחינה תפקודית זהו חלק בלתי נפרד ממערכות התמיכה בו. אם יש יותר מדופן מתה אחת, אנו נעשה שימוש בפינה של האקווריום שגובלת בשתי דפנות מתות. בפינה זו או בדופן זו נמקם את כל פריטי הציוד שצריכים להימצא במערכת. צינורות, חוטי חשמל וגופי חימום. באופן טבעי, בתכנון האקווריום אנו שואפים לעבוד עם מסנן תחתי (או בשמו הלועזי סאמפ). המסנן התחתי הוא למעשה מיכל  נוסף הממוקם מתחת לאקווריום ומטרתו לרכז בתוכו את כל פריטי ציוד הצמיכה לרבות סינון, איזון טמפ' ואיוורור. אם מתאפשר לנו לעבוד עם מסנן תחתי, כניסת המים שלו (קופסא קטנה במידות של 15X15 ס"מ בערך בחלקו העליון של האקווריום) תמוקם בפינה המתה או בדופן המתה וזאת תהווה את כל הציוד הנראה באקווריום. ללא חוטי חשמל, גופי חימום, מסננים או צינורות – כך שלמעשה, אם עושים שימוש במסנן תחתי, לא ניתן לראות שום אביזר ציוד – רק דגים ופריטי עיצוב!

נשמח לעמוד לרשותכם בכל שאלה או פנייה. אנא הרגישו חופשי ליצור עימנו קשר בטלפון 052-8783484 או לכתובת המייל שלנו info@uri-aquarium.co.il
בחזרה לראש הדף