Pages Navigation Menu

פרונטוזה

פרונטוזה

שם הדג בחנויות בארץ

פרונטוזה – קיגומה

שם נפוץ בעולם

Frontosa

גודל סופי באקווריום וגודל מצוי בחנויות

כ-38 ס"מ. קצב גידלה איטי. בלנויות יהיה זמין לרוב בגדלים שבין 5-15 ס"מ מהסיבה שדגים אלו יקרים מאוד להובלה כשהם עוברים גודל מסויים.

התנהגות כלפי זנים אחרים

למרות שהדג טורף ויבלע דגים שיכולים להיכנס לפיו, זהו זן שקט על פי רוב ויסתדר עם דגים אחרים באותו האקווריום.
ניתן לשלב באותו אקווריום דגים מאותו איזור בעולם (טנגניקה) מאחר וכולם מעדיפים את אותם תנאי מים ולרוב הם לא יריבו ביניהם.

התנהגות בין פריטים

זהו דג להקה מובהק. הלהקות בטבע מונות עשרות פריטים. תועדה להקה שמנתה כ-220 פריטים אבל זהו מקרה חריג.

נפח אקווריום מינימלי לגידול

מאחר וזהו דג עם פוטנציאל גדילה רציני, מומלץ לאכלס להקה אחת בת 10-20 פרטים באקווריום בנפח של לפחות 350 ליטרים. כמה שיותר גדול יותר טוב.

בעיקרון אם מכניסים את הדג כתוספת לאקווריום בו חיים דגים אחרים, הדג יחיה גם בנפח של 200 ליטרים אך לא יגדל כראוי.

קלות או קושי בגידול. 1-הכי קל 5-הכי קשה.

1-2

אוכל צמחייה באקווריום

התפריט של הדג אינו מכיל הרבה מזון צימחוני למרות שהוא יאכל צמחים מדי פעם. אם בכל אופן רוצים כמה צמחים טבעיים, מומלץ לשלב עם צמחים כמו אנוביה, מיקרוסוריום וכדומה.

רביה באקווריום 1-אפשרית  2- קשה  3- בלתי אפשרית

1 – בתנאים המתאימים. כמו שנכון לגבי זנים אחרים – ההמלצה למטרות רבייה היא רק זן אחד של דגים באקווריום, אם יהיו זנים אחרים כמו דגי קרקעית למשל, הם עלולים לאכול את הביצים. חשוב אקווריום גדול עם מסנן איכותי מאחר והתפריט כולל מזונות עתירי חלבון מן החי. חול בתור מצע יכול לעזור לתהליך הרביה – כמו כן מספר מקומות מסתור כמו מדפי סלע, מערות ואפילו כדים שיכולים להוסיף. לאחר שהזכר מפרה את הביצים שהטילה הנקבה, הנקבה תאסוף את הביצים לפיה וכך הן ישמרו למשך כחודש וחצי. אחרי חודש מומלץ להוציא את הדגיגים מפה הנקבה (חליבה לתוך דלי נקי עם מים מהאקווריום) ולגדל אותם בנפרד לשאר הדגים מאחר והם יאכלו במהרה באקווריום הראשי.
בגרות מינית אחרי גיל שנתיים וחצי בקירוב כך שצרחיש אפשרי יהיה הקמת אקווריום ואז יש לחכות יותר משנה עד שהדגים בוגרים מינית – זה לא אומר שנכשלתם בניסיון הרבייה של הדגים, זה רק אומר שהם טרם בגרו.

מזון אפשרי

תפריט הדג בטבע כולל דגים קטנים ממנו, סרטנים וחלזונות. מומלץ להאכיל במגוון מזונות קפואים בשריים (תולעים, כל סוגי השרימפ ודגים קפואים קטנים). להגעה לציבוע מלא ניתן להוסיף תערובת מזונות צימחיים שמכילה ספירולינה (סוג מזון שמומלץ לכל הציקלידים ממקום זה בעולם כתוספת).
עם זאת, ניתן לגדל דגים אלו על טהרת המזון היבש בלבד שיהיה איכותי וייעודי לזן זה.

עובדות נוספות

הדג אינו אוהב תאורה חזקה ולרוב יסתתר אם התאורה באקווריום חזקה מדי. מומלץ לעבוד עם תאורה בינונית בעוצמתה אבל איכותית כך שהצבעים ייקלטו כהלכה.
ישנם מינים שונים של פרונטוזה ולעיתים ניתן למצוא בחנויות בארץ זנים שונים שנקראים בשם זה. כולם יכולים לחיות בשלום זה עם זה.
בבגרות הדג מפתח בליטה במצח שהיא אחד מסימני ההיכר של הדג. בליטה זו אינה מדד למין הדג אלא לרוב רק לגיל ולגודל.

חריגות בתנאי הגידול

בדומה לדגים באגם טנגניקה, ערך הPH נע בין 7.5 ל-8.4 ערך הPH האופטימאלי לרביה הוא בסביבות 8.1 למרות שגם בערכים אחרים תיתכן רביה. ניתן לייצב את רמת הPH במים על ידי חול סידני וסלעים מתאימים. ניתן לרכוש חול מיוחד לדגים אלו אך הוא יחסית יקר.

 Frontosa1 Frontosa

כתיבת תגובה

נשמח לעמוד לרשותכם בכל שאלה או פנייה. אנא הרגישו חופשי ליצור עימנו קשר בטלפון 052-8783484 או לכתובת המייל שלנו info@uri-aquarium.co.il
בחזרה לראש הדף